سیستم مدیریت محتوا

سیستم مدیریت محتوا ، ترجمه عبارت content management system یا CMS است، که به معنای سیستم نرم افزاری ای است که به کمک آن محتوا مدیریت می شود.

سیستم مدیریت محتوا ، ترجمه عبارت content management system یا CMS است، که به معنای سیستم نرم افزاری ای است که به کمک آن محتوا مدیریت می شود.


سیستم_مدیریت_محتوا

سیستم های مدیریت محتوا چیست؟ این نرم افزارها الزاما وابسته به وب نیستند و برنامه های کاربردی مدیریت محتوای وب سايت های اینترنتی، صرفا یک نمونه از انواع سیستم مدیریت محتوا می باشد. لکن در کشور ما ایران، بعلت گسترش این شاخه از نرم افزارهای سیستم مدیریت محتوا، عبارت cms تنها به نرم افزارهای مدیریت وب سايت اطلاق می شود.

cms یا سیستم مدیریت محتوا چرخه زندگی صفحات وب سايت اینترنتی را از لحظه ایجاد تا زمان انقراض در بر می‌گیرند و به صاحبان این وب سايت ها، که لزوما آشنای با مباحث تخصصی اینترنت، وب و برنامه نویسی تحت وب نیستند، اجازه می دهند تا بتوانند سايت های خود را به نحوی حرفه ای مدیریت کنند.

سیستم مدیریت محتوا تحولی شگرف در زمینه طراحی و مدیریت وب سايت‌های اینترنتی به‌شمار می‌آید. امروزه توقع بینندگان سايتهای وب بسیار بالا رفته و دیگر مرور وب سايت‌هایی با صفحات ثابت و راکد هیجانی در آنها ایجاد نمی‌کند.

امروز کاربران به‌‌دنبال سايت‌هایی می‌گردند که بتوانند به نوعی در گوشه‌ای از آن سهمی داشته باشند و ارائه محتوا، مطالب و اطلاعات جدید در هر بار رجوع کاربران به وب سايت، می‌تواند آنها را پایبند سايت نماید.

یکی از مشکلاتی که تا امروز به نوعی باعث می‌شد تا افراد کمتری به فکر داشتن یک وب سايت اینترنتی بیفتند هزینه‌های بالای طراحی آن بود.

به عنوان نمونه برای طراحی وب سایتهای اینترنتی، سابق بر این تعدادی نیروی متخصص طراح وب، مشغول طراحی آن در چندین ماه و رفع ایراد و پشتیبانی از وب سايت می شدند لذا هزینه طراحی و پشتیبانی وب سايت بالا بود، ولی امروزه با در دسترس بودن سیستم های مدیریت محتوا دیگر چنین مشکلی وجود ندارد.

در سال 1995 تعداد کاربران اینترنتی تنها 13 میلیون نفر در سراسر جهان را شامل می شد، این در حالی است که این رقم در سال 2005 یعنی فقط ده سال بعد به 1 میلیارد نفر رسید.

این رشد انفجاری موجب شد تا کاربران زیادی به لزوم استفاده از اینترنت و وب پی برده و در فاصله این سالها، تعداد صفحات وب بر روی شبکه جهانی وب، به 60 میلیارد صفحه رسید.

این نیاز روز افزون، شرکتهای طراح وب را بر آن داشت تا با طراحی و پیاده سازی نرم افزارهای جامع همه منظوره که منطبق بر نیاز اغلب مشتریان باشد و به صورت قالبی منعطف بتوان بیشتر وب سايتهای اینترنتی را با آنها راه اندازی کرد. اینگونه نرم افزارها را بعدها نرم افزارهای مدیریت محتوا یا سیستم مدیریت محتوا (cms) نامیدند.

اما ایراد نرم افزارهای مدیریت محتوا این بود که یک تعامل یک سویه با مخاطبان برقرار می نمودند و فقط در راستای ارائه محتوی و اطلاع رسانی به ایشان، طراحی و پیاده سازی شده بودند. این در حالی بود که بازدیدکنندگان وب، به دنبال سايتهایی بودند که به نوعی در گوشه ای از آن سهمی داشته باشند .

با توجه به این موضوع، نرم افزارهای مدیریت محتوای تحت وب، با قابلیت های برقراری ارتباط دو سویه با کاربران، پا به عرصه وجود گذاشتند و با ارائه سرویسهای دو سویه، مخاطبان سايت را در بروزرسانی محتوای سايت سهیم کردند .

در کشور ما ایران نیز، پس از استفاده از سیستم های مختلف مدیریت محتوای غیر بومی و انواع نرم افزارهای اینترنتی خارجی، نیاز مبرمی به نرم افزار مدیریت محتوای بومی احساس می شد تا بتواند منطبق با سلیقه ها، نیازها، قوانین و مقررات بانکی و دولتی داخلی , پاسخگوی درخواست مشتریان باشد.

با توجه به این مهم، برخی از شرکتهای داخلی اقدام به طراحی و پیاده سازی نرم افزارهای مدیریت محتوا نمودند.


انواع_سیستم_مدیریت_محتوا


مزایای استفاده از سیستم مدیریت محتوا نسبت به طراحی سایت اختصاصی


سیستم_مدیریت_محتوا_رایگان

در موارد نادری، ممکن است وب سايتی که در نظر دارید تا طراحی و پیاده سازی نمایید، در بستر سیستم های مدیریت محتوا قابل تعریف نباشد (وب سايت خاص منظوره) که طبیعتا نیاز به برنامه نویسی اختصاصی خواهید داشت.

ولی در اکثر مواقع وب سايتی که می خواهید، با استفاده از سیستم های مدیریت محتوا ی موجود قابل اجراست. مزایای استفاده از نرم افزار سیستم مدیریت محتوا cms، نسبت به طراحی سایت اختصاصی عبارت اند از:

1. صرفه‌جویی در زمان ایجاد و به روزرسانی وب سایت ها:

در حالی که طراحی و پیاده سازی یک وب سايت اینترنتی به صورت اختصاصی، ماهها به طول می انجامد، قراردادن اطلاعات سايتتان در قالب بهترین سیستم مدیریت محتوا (cms) از پیش طراحی شده ، بیش از یکی دو هفته طول نخواهد کشید.

این صرفه جویی در زمان، احتمالا محرک بسیار خوبی برای طراحی وب سایت شما با یک نرم افزار مدیریت محتوا یا cms است.

یک سیستم مدیریت محتوای حرفه ای کلیه نیازهای مشتریان را پیش بینی کرده و پس از درخواست مشتری برای طراحی وب سایت، کافی است نسخه ای از یک وب سايت طراحی شده توسط نرم افزار cms، بر روی وب قرار گیرد.

با این توصیف هزینه طراحی و پیاده سازی یک وب سایت اینترنتی به شدت کاهش می یابد.

2. پشتیبانی مطمئن تر:


با توجه به اینکه طراحی وب سایتهای اختصاصی، معمولا یک بار برای شما و متناسب با نیاز شما انجام می شود و برای سایرین کاربردی ندارد،

لذا چنانچه تیم طراح سايت از پشتیبانی آن سر باز زد، کس دیگری نیز نخواهد توانست وب سايتی که دیگران نوشته اند را پشتیبانی کند لذا نمی توانید تجارت خود را بر این اساس پایه ریزی نمایید .

این در حالی است که شرکتهای طراحی وب سایت که صاحب سیستم های مدیریت محتوا می باشند، با تعداد زیادی مشتری مواجه اند که قبلا برای ایشان از این نرم افزار استفاده نموده اند.

طبیعتا این شرکتها می بایست پشتیبانی کاملی از سیستم مدیریت محتوای خود به عمل آورند تا شانس باقی ماندن در بازار پر رقابت امروز را داشته باشند.

3. انعطاف‌پذیری بیشتر:


سیستم های مدیریت محتوا، بسیار انعطاف پذیرتر از وب سايت های خاص منظوره اند،

چرا که تیم های تحلیل یک سیستم مدیریت محتوا، می بایست انواع وب سايت های قابل راه اندازی با نرم افزار را در نظر گرفته و راهکارهایی را پیشنهاد کنند که طی آن پیاده سازی یک وب سايت اینترنتی با ترکیب قابلیت های نرم افزار، قابل پیاده سازی باشد.

لذا می بایست از مستندات، آموزش و سادگی بیشتری برخوردار باشند.


4. امنیت بالاتر وب‌سایت:


با عنایت به اینکه تعداد زیادی وب سايت به کمک سیستم مدیریت محتوا فارسی راه اندازی شده است، لذا شرکت طراح دائما در حال رفع ایراد، ارتقاء قابلیت ها و افزایش امنیت آن است.

به عبارت بهتر باید گفت، چنانچه یک strong>وب سايت اینترنتی خاص منظوره طراحی شده توسط یک شرکت طراح سايت، هک شود، قابل مقایسه با هک شدن نرم افزاری نیست که صدها، بلکه هزاران وب سايت از آن استفاده نموده اند.

و هک شدن سیستم مدیریت محتوای مورد استفاده در طراحی آن ها به معنای هک شدن تمامی آن وب سايت های اینترنتی خواهد بود، بنابراین برای تیم طراح معقول خواهد بود که زیر بار هزینه های هنگفت امنیت رفته و نرم افزار مدیریت محتوای خود را امن کنند.

این در حالی است که برای یک تک سايت، احتمالا، نه برای شرکت طراح وب و نه برای مشتری ای که سايت برای وی طراحی و پیاده سازی می شود، به صرفه نخواهد بود که پذیرای هزینه بالایی برای امنیت باشند.

5. شما می دانید و می بینید چه چیزی را خریداری می نمایید:


وقتی شما از یک شرکت طراح سايت می خواهید تا وب سايت اختصاصی برای شما طراحی کنند، نمی دانید نهایتا برآیند تلاشهای انجام شده بعد از چندین ماه در آن شرکت چه خواهد شد و آیا محصول نهایی، همان چیزی است که شما در ذهن می پروراندید.

این در حالی است که وقتی شما طراحی سایت خود را با یک سیستم مدیریت محتوا یا cms انجام می دهید ، می دانید و می بینید چه چیزی را خریداری می کنید. بنابراین به جای تصمیم گیری انتزاعی و بدون نگرش، می توانید یکی از نرم افزارهای مدیریت محتوای موجود را انتخاب کنید.

6. وجود مستندات، راهنما و آموزش کافی:


شرکت های طراحی وب سایت های اینترنتی، برای ارائه آموزش به کاربران سیستم مدیریت محتوای خود، مستنداتی را فراهم می آورند، تا مدیران وب سايت های اینترنتی با مراجعه به این راهنماها یا مستندات، بتوانند بدون وابستگی به تیم پشتیبانی شرکت طراح سايت، وب سايت اینترنتی خود را مدیریت کنند.

و محتوای وب سايت را آپدیت نمایند، اما داستان برای یک وب سايت اختصاصی، به شکل کامل متفاوت بوده و تیم برنامه نویسی، فرصت زیادی برای تولید محتوای مستنداتی که صرفا در یک وب سايت اینترنتی مورد استفاده قرار می گیرد، نخواهند گذاشت.


بهترین_سیستم_مدیریت_محتوا

ممکن است در دنیای وب با عناوینی چون سیستم مدیریت محتوا رایگان برخورد کرده باشید، خوب است بدانید که چنین عناوینی صرفا برای فریب افراد ناآگاه به کار برده می شوند و یا در بهترین حالت شما را به مقصود خود نخواهند رساند.

برای مطالعه مقاله سیستم مدیریت محتوا و یا دانلود سیستم مدیریت محتوا به بخش بلاگ ما مراجعه فرمایید.

شرکت نماد ارتباط سبز یکی از پیشروان در عرصه سیستم مدیریت محتوا می باشد.

نظرات کاربران

نظر شما