لزوم استفاده از فروشگاه اینترنتی

صنعت طراحی وب دستخوش تغییرات بسیار زیادی برای پاسخگویی به تقاضای کاربران فضای مجازی جهت دسترسی بیشتر به محتوای هدفمند و مفید شده است. شیوه های جدید طراحی وب سایت فروشگاهی دسترسی به امکانات را برای گوشی های موبایل، تبلت ها، لپ تاپ ها و کامپیوترهای رومیزی، بسیار آسان کرده است بگونه ای که صاحبان وب سایت اطمینان دارند نیازهای مراجعین به ساده ترین روش پاسخ داده میشود. طرح های ریسپانسیو اجازه داده اند تا کاربران یک وب سایت را روی هر اندازه صفحه نمایش متناسب با وسیله خود مشاهده و در صفحات سایت به جستجوی کالای خود بپردازند. گرایش های جدید نیز نشان می دهد HTML5 و جاوا اسکریپت به سرعت جایگزین فایلهای فلش شده اند. روند طراحی وب سایت های فروشگاهی نماد ارتباط در حال نزدیک شدن به یک تجربه از خرید یک فروشگاه زنجیره ای بزرگ میباشد، راه کارهای خلاقانه و جذاب برای کاربران منجر به حرکت سریع سایت درجهت محبوبیت و حفظ و گسترش علاقه مندان شده است.

با توجه به گسترش شهرها ,افزایش مدرنیته و پیشرفت تکنولوژی بسیاری از رفتارهای معرف کنندگان تغییر کرده است و باعث گسترش تجارت الکترونیک شده است. تجارت الکترونیک روز به روز در نزد مردم محبوب تر از قبل می شود و به صورت یک رفتار عرف و عامیانه در می اید به صورتی که امروزه مردم استفاده از عابر بانک را به پول نقد ترجیح می دهند به همین روال خرید از فروشگاه های اینترنتی و پرداخت الکترونیک نیز نزد مردم جا باز کرده به شیوه سنتی ترجیح داده می شود و در هر صورت خواسته یا نا خواسته به دلیل گسترش و مدرن شدن شهرها همه مردم روی به این تجارت خواهند آورد و این اجتناب ناپذیر است.

همان طور که جمعیت و تکنولوژی همگام با هم به سرعت رشد می کنند نیاز به طراحی سایت فروشگاهی و وارد شدن در عرصه رقابت در تجارت الکترونیک نیز به همان اندازه احساس می شود.

عوامل مختلف از قبیل شلوغی شهرها ,تعدد محصولات ,وجود رقابت تنگاتنگ و در نظر گرفتن آینده و عصر الکترونیک همه و همه صاحبان مشاغل و خدمات و کالاها را به استفاده از فروشگاه اینترنتی ترغیب می کنند. برای درک ضرورت استفاده از وب سایت های فروشگاهی نگاهی کوتاه به روند تغییرات بازار در کشورهای پیش رفته بیندازید . زمانی که کیف الکترونیک جانشین اسکناس و مسکوکات شد مردم توانستند به تجارت الکترونیک قدم بگذارند و ان را بشناسند و به ان اعتماد کنند در پی فراگیر شدن کیف پول الکترونیک مردم شروع به پرداخت های اینترنتی از قبیل پرداخت قبوض پرداخت با پوز و انتقال وجه توسط atm و ... کردند و خیلی سریع تجارت الکترونیک که نیاز جامعه امروز بود در بین مردم جایگاه خودش را بدست اورد.

حال بیش از پیش به اهمیت تجارت الکترونیک و فروشگاه اینترنتی پی خواهید برد. با توجه به مطالب بالا به ضرورت فروشگاه آنلاین پی بردید حال به بخش تخصصی تر می پردازیم .


مزایا و ویژگی های فروشگاه ابنترنتی :

ابتدا به مزابای فروشگاه اینترنتی می پردازیم تا شما بیشتر به اهمیت موضوع پی ببرید و در آخر به ویژگی های فروشگاه و بایدها و نبایدها در طراحی یک فروشگاه اینترنتی ایده آل اشاره می کنیم.

یکی از مهمترین مزایای فروشگاه اینترنتی فروش بی وقفه با امکان بی نهایت محصول است, فروشگاه اینترنتی شما همیشه در دسترس خریدارانتان قرار دارد و شما می توانید همه نوع محصول و خدمات را در آن به فروش برسانید , که این به منزله بازار شبانه روزی و نا محدود است .

دیگر مزایای فروشگاه های اینترنتی حرفه ای دسترسی سریع و اسان آن است ، محدود به زمان و مکان نمی شود و کافی است توسط یک دستگاه هوشمند متصل به اینترنت در هر زمان و مکان خریداران شما اقدام به خرید کنند که باعث صرفه جویی در وقت ، هزبنه مشتریان شما خواهد شد .

سهیم شدن در تجارت بین الملل نیز از مزایای داشتن وب سایت فروشگاهی است زیرا دیگر حد و مرزی برای فروشگاه شما وجود ندارد و خریداران می توانند از هر جای دنیا از سایت فروشکاهی شما خرید کنند.

این ها تعدادی از مزایای سایت فروشگاهی بودند که در بالا به انها اشاره کردیم . حال می خواهیم به اینکه وب سایت فروشگاه های حرفه ای چه ویژگی ها و امکاناتی باید داشته باشند اشاره کنیم .

درست است که فروشگاه اینترنتی به خودی خود مزایای بیشماری دارد اما امکانات و ویژگی های فروشگاه آنلاین تآثیر بسزایی در فروش محصولات و جذب مشتری دارد .

وب سایت فروشگاهی شما به منزله فروشگاه فیزیکی شما می باشد و باید داری ویژگی هایی باشد.


1: قالب سایت باید منحصر به فرد و مرتبط باشد:

در طی سالیان سال همه به اهمیت قوه بصری در تمایلات انسان پی برده اند و همین امر باعث اهمیت طراحی قالب سایت شده است چون شکل ظاهری وب سایت فروشگاهی شما به منزله دکور و ویترین فروشگاه شما می باشد واین اولین نمایی است که کاربر با ورود به سایت شما میبیند و تآثیر بسزایی در نظر کاربران دارد . طراحی قالب سایت کاری کاملأ تخصصی است که طراحان شرکت نماد ارتباط سبز با توجه به کاربرد وب سایت یا فروشگاه اینترنتی شما تصمیم می گیرند چه نوع قالبی برای کسب و کار و یا خدماتی که شما ارئه می دهید مناسب است.


2: فروشگاه های اینترنتی حرفه ای باید رده بندی محصولات داشته باشند.

از ویژگی های دیگر سایت های فروشگاهی رده بندی پیشرفته محصولات ، کالا ها وخدمات است که باعث دسترسی آسان خریداران می شود . رده بندی محصولات در گروه های مختلف با توجه به نوع استفاده ، شرکت سازنده ، رنگ ، سایز و ....... انجام می شود و یک رده بندی کاملآ هوشمندانه و بی عیب و نقص به حساب می اید.


3: نمایش محصولات به روشنی روز در سایت فروشگاهی :

نمایش محصول در فروشگاه های اینترنتی از اهمیت بالایی برخوردار است زیرا خریداران باتوجه به تصاویر و اطلاعات ارائه شده از محصول تصمیم به خریداری می گیرند.

نمایش محصولات به صورت درست باید صورت بگیرد بطوری که از تمام زوایا بتوان محصول را ارزیابی کرد و به جزئیات آن پی برد بنابراین باید از گالری تصاویر که از ویژگی های مهم فروشگاه اینترنتی است بهره جست . گالری تصاویر ، تصاویر مربوط به هر محصول را نمایش می دهد و می توان تمامی عکس های محصول مورد نظر را دید و یا حتی روی ان زوم نمود .

تا این جا کاربر به فروشگاه شما وارد شده با توجه به رده بندی محصول کالای مورد نظر خود را پیدا کرده و با توجه به گالری تصاویر عکس کالای مورد نظر را دیده است.

نکات دیگری که در این مرحله قابل توجه است:


4: اطلاعات محصولات فروشگاه های اینترنتی :

در این بخش همه ی اطلاعات لازم برای کاربر وتمامی مشخصات محصول باید وجود داشته باشد مانند : تاریخ تولید ، شرکت تولید کننده ، رنگ محصول ، جنس محصول ، سایز محصول ، مزایا ، امکانات و لوازم جانبی محصول و هر انچه که نیاز است خریداران در هنگام خرید در مورد کالای مورد نظر بدانند.


5: وجود محصولات مشابه و مقایسه محصولات :

با توجه به شباهت محصولات و تنوع در نوع محصول می توان در صفحات مخصوص هر محصول لیستی از محصولات مشابه قرار بگیرد تا کاربر از تنوع محصول اطلاع پیدا کند شاید بعضی ها بگویند افزایش تنوع باعث می شود کاربر به سختی تصمیم به خرید یک کالا بگیرد برای رفع این مشکل نیز با فرار دادن قابلیت مقایسه محصولات به کاربر می توان کمک کرد به این صورت که کاربر بعد از دیدن محصولاتی که قصد خرید آنها را دارد می تواند با انتخاب آنها مقایسه شان کند و مقایسه محصول به صورت کاملآ خودکار و بدونه جانبداری از برندی خاص و فقط با توجه به مشخصات محصول صورت می گیرد و نتایج دقیقی در اختیار خریدار قرار می دهد ، در نتیجه خریدار به راحتی می تواند با توجه به نیاز و توقع خود از محصول کالای مناسب را خریداری کند.


6: پرداخت و نحوه خرید از فروشگاه اینترنتی :

پرداخت آخرین مرحله از خرید و حساس ترین مرحله خرید است. اکثر خریداران به نوع پرداخت و کلآ پرداخت الکترونیکی کم اعتماد هستند پس با به وجود آوردن امنیت و اطمینان در کاربران می توان آنها را تشویق به خرید اینترنتی کرد. وجود صفحه پرداخت امن و سریع با درگاه مطمئن دقیقآ آن چیزی است که باعث اطمینان کاربر می شود پس می توان به اهمیت پرداخت سریع و امن پی برد وآن را از ویژگی و امکانات یک سایت فروشگاهی حزفه ای به حساب اورد.


7: وجود کپن تخفیف و حراجی در سایت های فروشگاهی :

در علم بازاریابی و فروش به اهمیت حراجی و کپن تخفیف می توان پی برد . بسیاری از خریداران با وجود کلمه تخفیف یا حراج اقدام به خرید کالاهایی می کنند که شاید در آن زمان جزء خرید های ضروری آنها نیست به همین دلیل وجود کوپن تخفیف و حراجی در میزان فروش فروشگاه اینترنتی شما تآثیر زیادی دارد . امکان قرار دادن کوپن تخفیف و حراجی برروی کالاها از دیگر امکانات سایت فروشگاهی است . اما قراردادن تخفیف و حراج مستلزم داشتن اطلاعات دقیق در مورد فروش محصولات می باشد.


8: ردیابی موجودی در سایت فروشگاهی و مدیریت فروش:

ردیابی موجودی در وب سایت به شما این امکان را می دهد که از میزان فروش محصولات اگاهی داشته باشید و از محصولات پر فروش و محصولاتی که کمتر مورد استقبال خریداران قرار گرفته اند اطلاع پیدا کنید و از تعداد با قیمانده محصولات در انبار باخبر شوید ابن امر به مدیریت انبار و فروش و تصمیم گرفتن به حراج و کوپن تخفیف به شما کمک می کند.

نظرات کاربران

نظر شما