قالبهای وب سایت متنوع برای سلیقه های متفاوت

دهها قالب حرفه ای مطابق با نیاز انواع مشاغل و سلیقه کاربران با قابلیت انتخاب قالب حتی بعد از ثبت نام. بطور مثال می توانید قالبهایی برای تجارت های بزرگ و کوچک، وبلاگ ورزشی، علمی و تحقیقاتی، شخصی و ... انتخاب کنید. همچنین می توانید قالب ساخته شده خود را ذخیره و بعدا استفاده کنید.

قالب : یکی از بزرگ ترین واصلی ترین قسمت های طراحی سایت بخش طراحی قالب سایت است و باطبع از بزرگترین دغدغه های مالکین وب سایت ها چگونگی این طرح است چرا که نمای کلی سایتشان و یا همان چیزی که مخاطب می بیند را باید یک بار برای همیشه بسازند حال اگر این نما ویا ظاهر سایت از لحاظ بصری چشم نواز نباشد اصول رنگ بندی و هارمونی رنگهای بکار رفته در وب سایت رعایت نگردد و چیدمان المانهای و بخشهای سایت فروشگاهی مناسب نباشد و یا در رساندن مخاطبین به انچه که هدف آنها از بازدید سایت است موفق نباشد طرح اجرا شده شکست خواهد خورد و تمام هزینه های پرداخت شده بی ارزش می شود . طراحی قالب سایت خوب و مناسب آیتم های فراوانی باید داشته باشد از جمله آنها می توان به موارد زیر اشاره کرد.

1 - چیدمان : هر سایتهای فروشگاهی یا وب سایت از بخشهای متعدد و متنوعی برخوردار است که هدف اصلی ایجاد این بخشها چند موضوع مهم است


الف : هدف معرفی کامل و جامع خدمات ، کالاها و توانمندیهای و ... مالکین سایت

یعنی طرح قالب یک سایت می بایست در شناساندن و معرفی تمام و کمال کالاها و خدمات موفق باشد حال اگر چیدمان از منوها تا زیر منوها گرفته تا ترتیب صفحات و موضوعات قرار گرفته در صفحات همچنین المانهای موجود در هدر و فوتر بگونه ای باشد که بازدید کنندگان را در بازه زمانی مناسب به کالا و خدمات مورد نظر برساند طرح مناسبی می باشد .


ب : تنوع و جذابیت طرح وب سایت

گاهآ لازم است به علت ایجاد تنوع در صفحات و بخشهای وب سایت چیدمان خاصی طراحی شود که لازم است بخشهای اضافه و تکراری قرار داده شود و یا گاهی لازم است بخشها را از یک صفحه حذف و به دیگر صفحات انتقال داد. بطور کلی هر صفحه دارای کلمات کلیدی و حساسی از لحاظ بصری می باشد که در نظر گرفتن آنها از اهمیت بالایی برخوردار است همچنین بازی با چیدمان صفحات تا رسیدن به نقطه دلخواه از ملزومات یک طراحی خوب می باشد .


ج : ایجاد دسترسی های لازم برای وب سایت

با توجه به اینکه در طرحهای جدید و امروزی از صفحات بلندتر و تعداد بخشهای بیشتری در طراحی یک صفحه استفاده می شود لازم در قسمت های مختلف یک صفحه بخش هایی را جهت دسترسی سریع تر به اهداف کلی وب سایت از جمله قسمت محصولات و خدمات و قسمت تماس با ما در چیدمان در نظر گرفت


د : هارمونی و تناسب وب سایت:

یکی از مهم ترین عوامل زیبایی در طراحی سایت ها نحوه چیدمان المانها و اندازه ها و فاصله ها می باشد همچنان که در چیدمان قطعات یک پازل قواعد و قوانین خاصی را دنبال می کنید تا یک تصویر واضح و کامل را تشکیل دهید، طراحی قالب سایت نیز می بایست از قوانین مهمی همچون تناسب اندازه های بخشهای مختلف ، رعایت فاصله های بخشها با یکدیگر، همچنین چگونگی قرار گرفتن بخشها کنارهم و از همه مهمترهارمونی بخش ها با یکدیگر پیروی کند یعنی چنانچه بخش اول صفحه ای در سایت از تراکم بالایی برخوردار باشد تراکم و چیدمان ریز بخشها در قسمتهای دیگر دیگر صفحه نیز می بایست با چیدمان همان بخش هماهنگ باشد و یا با یک ضرب آهنگی تراکم در حرکت و نوسان باشد بطور کلی این امر موجب ایجاد هارمونی در وب سایت می شود .


2 – رنگ بندی : یکی از مهمترین عوامل زیبایی ، اثر گذاری و همچنین پایبندی مخاطبین به ادامه بازدید از صفحات نحوه رنگ بندی یک سایت می باشد . حال در این موضوع می بایست عوامل زیادی را در نظر گرفت که مهمترین آنها عبارتند از:


الف : تناسب رنگ با نوع فعالیت سایت:

همانطور که می دانید رنگ بندی در طراحی قالب یک وب سایت از مهمترین موضوعات مطرح می باشد که حفظ تم رنگ اصلی وب سایت نیز خود از مهمترین بخش رنگ بندی در طراحی سایت محسوب می شود یعنی هر طرح و یا قالب یک تم رنگی اصلی دارد که نمایانگر موضوعاتی همچون رنگ سازمانی ، رنگ لوگو و یا نوع فعالیت سازمانی یا فروشگاه می باشد مثلا تصور کنید تم رنگی یک فروشگاه اینترنتی لوازم نوزاد قالبا صورتی و یا ترکیب صورتی و آبی رنگ است حال همین تم رنگی برای یک شرکت بزرگ صنعتی می تواند زرد و یا ترکیب زرد و مشکی باشد البته قانون الزام آوری برای اینکه حتما رنگ تم اصلی سایت یک سازمان صنعتی زرد و مشکی باشد وجود ندارد ولی هیچ گاه سازمانی برای طرح قالب سایت خود از صورتی استفاده نخواهد کرد بنابراین هنگام طراحی قالب یک سایت فروشگاهی و یا طراحی وب سایت یک کمپانی صنعتی در کنار لحاظ کردن سلایق مالکین سایت می بایست عرف و دیدگاه عمومی جامعه را نیز در نظر گرفت چرا که چشم مخاطبین ما بصورت ناخودآگاه به رنگ های مختلف عکس العملهای گوناگونی نشان خواهد داد.


ب : هارمونی مناسب وب سایت:

بطور کلی در طراحی قالب سایت ها از رنگهای مختلف و متنوعی استفاده خواهد شد که عمومآ می بایست بر گرفته از رنگ و تم اصلی وب سایت باشد و یا دارای تناسب طیفی و یا اختلاف تضاد رنگی و نوری باشند در قسمت قبل اشاره شد که سایت ها دارای رنگ اصلی هستند یعنی یک رنگ غالب اما این بدان معنا نیست که الزامآ تمام سایت به همان رنگ و یا هم خوانواده های آن رنگ اختصاص داده شود گاهی رنگ قالب سایت فقط خود را در منو نمایش می دهد یا همچنین در چندین بخش اصلی مانند هدر یا فوتر سایت و یا سر فصل بخشها خود را نمایان می کند در هر صورت خود تم و رنگ اصلی وب سایت مانعی برای حضور رنگ های دیگر در وب سایت نمی باشد اما برای صدور مجوز دخالت رنگ های دیگر در طراحی قالب سایت نکاتی باید در نظر گرفته شود که از مهمترین آنها وجود هارمونی رنگی بین بخش های تشکیل دهنده یک صفحه می باشد این موضوع خود به تنهایی بحث گسترده ای است که فقط به چند نکته اشاره می کنیم و آن این که برای استفاده از رنگها در وب سایت می بایست هارمونی.


ج : ایجاد جذابیت و زیبایی برای سایت:

یکی از مهمترین عوامل زیبایی درهر وب سایت نوع رنگ بندی بکار رفته درون قالب آن سایت می باشد . ترکیب رنگها و بکار گرفتن طیفهای رنگی مناسب در طراحی سایت می تواند تأثیر بسزائی در جذابیت و پایبندی بازدید کننده به وب سایت داشته باشد البته در استفاده از رنگهای متنوع و زیبا می بایست کمال دقت را داشت چرا که گاها تصور می شود هر چه از رنگهای متنوع و شادتر در سایت بهره برد آن وب سایت جذاب تر خواهد بود این تصور اشتباهی است منظور از استفاده از تنوع رنگی و بکار بستن ترکیب مناسب آنها الزاما به معنی استفاده بی رویه از رنگ بندی نیست بلکه منظور ما نوعی خلاقیت در طرح و نقش صفحات است ، به بیان ساده تر خلاقیت در رنگ به معنی نحوه چیدمان رنگها در سایت است بگونه ای که علاوه بر چشم نوازی ، زیبایی و تنوع و پرهیز از اغراق در استفاده از رنگهای فراوان ، به رنگها اجازه داده شود تا سیر حرکتی آرام و طبیعی را دنبال کنند درست مانند آنچه در طبیعت می بینیم بعنوان مثال : تصور کنید به هنگام پاییز برفراز یک جنگل نظاره گر پیرامون خود هستید شما علاوه بر مشاهده میلیونها رنگ زیبا و شگفت انگیز هیچگاه متوجه نخواهید شد که درچه زمانی چشم شما از رنگ اول معطوف به رنگهای دوم و سوم و.... شده است تنها این چشم شما ست که به حرکت روی رنگها می پردازد و از نقطه ای به نقطه ای دیگرمی رود بدون آنکه اجباری در این حرکت باشد.

پس می توان گفت استفاده ی مناسب از رنگها در سایت، به درک نوع صفحات سایت بستگی دارد و در جایی لازم است از تنوع بالای رنگ و در جایی از تنوع طیف یک رنگ و در جایی فقط از یک رنگ استفاده نمود.


د : ایجاد قسمت و دسته بندی با استفاده از رنگها برای قالب سایت :

یکی از بارز ترین قابلیتهای رنگ این است که می تواند بعنوان پارتیشن و طبقه بکار گرفته شود یعنی می توان بخشهای مختلف یک فروشگاه اینترنتی را تنها با تغییر رنگ مناسب از یک دیگر جدا کرد بدونه اینکه از جدا کننده های مرسوم مانند جدول ویا کادرهای متداول استفاده کرد . حسن این عمل این است که علاوه بر ایجاد تنوع در سایت سرعت بالا تری در اجرا داشته و حاوی پیامهای هدفمندی باشد که در قسمت بعدی به آن اشاره خواهد شد.


ه : هدف گذاری تا هدایت و القاء موضوع به بازدیدکنندگان سایت :

همانطور که می دانید رنگهای مختلف بیان گر معانی و مفاهیم خاصی هستند بعنوان مثال آبی اسمانی بیان گر آرامش و قرمز مفهوم گرمی و حرکت را در خود دارد البته این مفاهیم در جایگاههای مختلف تغییر کرده و دارای معانی و مفاهیم ذهنی متفاوتی هستند که کمتر در ذهن خودآگاه به آن توجه می شود اما زمانی که موضوعی در طیف رنگی خاصی مورد توجه قرار می دهیم بصورت ناخودآگاه رنگ آن نوعی مفهوم را در ذهن ما متبادر می کند مثلآ همان رنگ آبی آسمانی که بصورت عمومی گفته می شود رنگ آرامش است اگر در صنعت غذایی و روی بسته بندی های مواد غذایی بکار رود در ذهن سردی و خنک بودن آن موضوع را شکل می دهد همانطور که قهوه ای برای مواد غذایی شیرین بکار میرود و در صنعت پوشاک نشانه میانسالی و رسمیت است.

نظرات کاربران

نظر شما