سیستم مدیریت محتوا چیست؟

سیستم مدیریت محتوا چیست؟

سیستم مدیریت محتوای وب یک سیستم نرم‌افزاری است که ابزارهای از پیش آماده‌ای برای نوشتن مطالب، درج تصاویر و پیوندها و به‌طور کلی مدیریت یک یا چند وب‌سایت دارد و به کاربران اجازه می‌دهد حتی با دانشی اندک در زمینه‌ی زبان‌های برنامه‌نویسی وب یا زبان‌های نشانه‌گذاری، محتوای وب‌سایت خود را به سادگی ایجاد و مدیریت کنند.??

یک سیستم مدیریت محتوای وب قوی، امکان مشارکت چندین نویسنده را برای مدیریت نوشته‌ها، اسناد و خروجی‌ها در یک وب‌سایت فراهم می‌کند. بیشتر سیستم‌های مدیریت محتوای وب، از یک مخزن محتوا یا پایگاه‌ داده برای ذخیره‌ کردن محتوای صفحه، ابرداده‌ها و اطلاعات دیگری که ممکن است برای سیستم لازم باشد استفاده می‌کنند و لایه‌ی ارائه (نزدیک‌ترین لایه به رابط کاربری) نیز، محتوای وب‌ سایت را بر اساس مجموعه‌ای از قالب‌ها، برای بازدیدکنندگان نمایش می‌دهد.
بیشتر سیستم‌ها برای بهبود عملکرد خود از ذخیره‌ی سمت سرور استفاده می‌کنند. این کار زمانی بهتر است که سیستم مدیریت محتوای وب اغلب بدون‌تغییر باقی می‌ماند ولی بازدیدها به طور منظم رخ می‌دهند. مدیریت سیستم نیز معمولاً از طریق رابط‌های مبتنی بر مرورگر وب انجام می‌شود.
سیستم مدیریت محتوای وب به کاربران غیرفنی اجازه می‌دهد با کمی آموزش، وب‌ سایت خود را تغییر دهند. این سیستم‌ها معمولاً نیاز به یک مدیر سیستم و یا یک توسعه‌دهنده‌ی وب (برای راه‌اندازی و افزودن ویژگی‌ها) دارند، اما در درجه‌ی اول، ابزاری برای افراد غیرفنی به شمار می‌روند تا با استفاده از آن بتوانند وب‌ سایت خود را نگهداری و مدیریت کنند.

همچنین یک سامانه مدیریت محتوا مجموعه‌ای از رویه‌ها برای مدیریت روند کار در یک محیط مشارکتی است. این رویه‌ها طراحی می‌شوند که:

  • افراد زیادی بتوانند مشارکت کنند و داده‌های مختلفی را به اشتراک بگذارند

  • داده‌ها دارای کنترل دسترسی براساس نقش کاربران باشند. نقش کاربران تعیین می‌کند که چه کاربری به کدام قسمت از نرم افزار دسترسی دارد و به چه قسمت هایی دسترسی ندارد

  • ذخیره‌سازی و بازیابی داده‌ها را آسان میکند

  • ورودی‌های مشابه تکراری را کاهش میدهد

  • گزارش‌نویسی را بهبود میبخشد

  • ارتباط بین کاربران را بهبود میبخشد

 در یک سیستم مدیریت محتوا، داده می‌تواند هر چیزی باشد، مانند اسناد، فیلم، عکس، شماره تلفن، داده‌های علمی و غیره. نرم افزار های مدیریت محتوا بیشتر برای ذخیره، کنترل، بازبینی، توسعه معنایی و انتشار اسناد به‌کار می‌رود.
در اکثر موارد سیستم های مدیریت محتوا نرم افزارهایی مانند جوملا، دروپال، ورد پرس و ... می باشند که استفاده از آن ها به دلایل مختلفی مشکل است. از این رو تیم فنی رایانه سبز اقدام به طراحی یک سیستم مدیریت محتوا کرده است که در کنار امکانات قدرتمند، ساده بودن برای کاربر را مهیا می سازد
در نرم افزار مدیریت محتوا علاوه بر کارکردن راحت و آسان برای کاربر و مدیریت سایت، بهینه سازی وب سایت از مهمترین نکاتی است که باید به آن توجه نمود. قرار گرفتن در رتبه های بالای موتورهای جستجو باعث می شود که کاربران بتوانند سایت را توسط موتورهای جستجو به راحتی جستجو و مشاهده نمایند. در واقع بهینه سازی سایت و افزایش ترافیک در نرم افزار مدیریت محتوا یکی از مهمترین نکات قابل تامل می باشد.

نظرات کاربران

نظر شما